TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?

Archiv příspěvků

Z domova - 15. 07. 1999 09:54

Náchodský open

Vítězství v 5. náchodském openu putuje díky Piotru Lopusiewiczovi do Polska.

V konkurenci tradičních turnajů v Klatovech a přeboru Moravy a Slezska se také hrál již pátý ročník v Náchodě (3.-10.7.1999). Celkem přijelo 130 hráčů z ČR a sousedního Polska, kteří odehráli klasických 9 kol švýcarem a běžným tempem 2/40 + 1. V turnaji se prezentovali zejména zástupci mladé generace, z českých nadějí zde hráli P. Mach a sestry J. a H. Pirklovy z Rychnova n. Kn., M. Červený a K. Stodolová z Poličky, M. Šklíba, B. Bernard a V. Láznička z Pardubic, kterým dobře sekundovali i polské naděje, zejména P. Lopusiewicz a A. Socha z Legnicy.

Trochu překvapivě ale zaslouženě vyhrál teprve sedmnáctiletý Piotr Lopusiewicz z Miedz Legnica, když mu nejlépe vyšel úvod turnaje a jako jediný neprohrál. Důležitou ostře založenou partii s druhým v pořadí rozhodl ve svůj prospěch po úspěšné obraně, jinak v ostatních partiích nebyl nijak vážně ohrožen. Hrál podnikavý šach založený na taktickém postřehu. Druhé místo obsadil sekretář ČŠS Ing. Petr Herejk (ŠK Líně), který po nešťastné prohře v šestém kole s pozdějším vítězem zabojoval a dotáhl se mezi nejlepší. Obhájce loňského prvenství a nejvýše nasazený Krzysztof Jurkiewicz z Pruszcz Gdanski velice nečekaně prohrál již ve druhém kole se známým českobrodským trenérem mládeže Janem Kalíkem a v závěru mu ztracený progres citelně chyběl. Svým výkonem a nasazením příjemně překvapil šestnáctiletý Martin Červený ze Štefanydes Polička, který obsadil 5. místo se stejným počtem bodů jako vítěz. Nejlepším domácím hráčem se stal Martin Klicnar. Hlavním pořadatelem akce byl opět František Fuchs ze Sokola Stamp Náchod.

Zásluhou Okresního úřadu v Náchodě se turnaj hrál v příjemné klimatizované místnosti, perfektní ubytování poskytly Střední průmyslová škola stavební Náchod a Střední odborné učiliště stavební Náchod. Zásluhou místních sponzorů (stavební společnost Stamp Náchod, výrobní družstvo Sněžka Náchod, elektrozávod Atas Náchod, Běloveská Ida Náchod, velkoobchod Apos Náchod, drogerie Vít Náchod, komerční banka Náchod)) byly vyplaceny nejen finanční ceny (turnajový fond 15 000,- Kč) ale všichni účastníci obdrželi i věcné ceny. Navíc zásluhou Novin Náchodska byla zajištěna pravidelná publicita turnaje. Zásluhou tiskárny Polonček Náchod vyjde také turnajový bulletin, který spolu s výběrem partií ve formátu pgn lze objednat u rozhodčího turnaje na adrese: cap.jar@na.fairnet.cz.