TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?

Návod k použití
Archiv příspěvků

Z domova - 14. 06. 1999 09:49

Marek Vokáč mistrem ČR

Vítězem letošního přeboru ČR mužů se v Lázních Bohdaneč stal Marek Vokáč. Druhý skončil Petr Velička, bronz si odváží Eduard Meduna. První dva hráči splnili také velmistrovskou normu.

9. kolo: Před posledními dvěmi koly mistrovství se do čela probojoval mezinárodní mistr Marek Vokáč vítězstvím nad mezinárodním mistrem Pavlem Freislerem. Svůj cíl, normu mezinárodního mistra si již splnil Vladimír Talla, a to remízou s mezinárodním mistrem Petrem Veličkou. Mezinárodní mistr Jan Votava splnil roli favorita partie a porazil dosud posledního hráče Jaroslava Sobka. Na závěr se rozehrává mezinárodní mistr Josef Juřek, který porazil mezinárodního velmistra Jiřího Štočka.

10. kolo: Vítězstvím nad mezinárodním velmistrem Petrem Hábou si upevnil první místo v turnaji mezinárodní mistr Marek Vokáč. K titulu mezinárodního velmistra mu nyní stačí remíza v posledním kole. Výhrou nad mezinárodním velmistrem Vlastimilem Jansou se mezinárodní mistr Petr Velička přiblížil k druhému místu i k normě mezinárodního velmistra. Dále se rozpoutal tvrdý boj o třetí místo. Mezinárodní velmistr Eduard Meduna si snadno poradil s mezinárodním mistrem Michalem Konopkou, stejně snadno zvítězil i mezinárodní mistr Jan Votava nad mezinárodním mistrem Josefem Juřkem. Mezinárodní mistr Pavel Freisler splnil roli favorita partie a zvítězil nad Jaroslavem Sobkem. Mistr FIDE Vladimír Talla se ubránil náporu mezinárodního velmistra Jiřího Štočka a partie skončila remízou.

11. kolo: O konečné umístění se vedl urputný boj. O konečném pořadí při rovnosti bodů rozhodl systém pomocného hodnocení Sonnen-Born. Turnaj se stal oslavou šachu v České republice a svým konečným výsledkem přispěl ke zvýšení úrovně českých šachistů, protože dva hráči splnili normu mezinárodního velmistra a jeden normu mezinárodního mistra. Pro mezinárodního mistra Marka Vokáče to je splněný poslední krok k přiznání titulu mezinárodní velmistr, a tak se s ním příště budeme setkávat jako s mezinárodním velmistrem.

Komentář ICJ: Organizátoři z AVE-Kontaktu Pardubice museli být s celým turnajem na výsost spokojeni. Nejen, že většina partií probíhala v bojovném duchu a počet remíz byl překvapivě nízký, ale uhrány zde byly také 3 normy z toho 2 (!!) velmistrovské. Navíc ta pro Marka Vokáče byla jeho poslední, což znamená titul velmistra. Celý přebor příliš nevyšel favoritům (Hába, Štoček, Votava), kteří na něj nebudou vzpomínat příliš v dobrém. Oba vítězové odehráli celý turnaj bez prohry a třetímu v pořadí se vzdálili o 1,5 bodu! Marek Vokáč dokázal v turnaji dokonale využít výhodu bílých figur, když jedinou půlku "ztratil" v posledním kole. Černými stoprocentně bodoval pouze jednou, za to však ve velmi důležité 10. partii, kdy porazil Hábu. Stříbrný Petr Velička výborně začal (3,5 ze 4) a ještě lépe skončil (2 ze 2). O tom, že získá velmistrovský bal, se tak rozhodlo až v samotném závěru, kdy musel porazit Jansu a Konopku. Oběma blahopřejeme ke skvělému úspěchu, stejně jako Vladimíru Tallovi, který splnil normu mezinárodního mistra a obsadil nečekaně výborné 4. místo!

12  Sobek, Jaroslav   0 0 0 0 = 0 1 0 0 0 = *   2.0/11

Partie z posledních kol si můžete opět stáhnout - 9. kolo, 10. kolo a 11. kolo. Kompletní partiový bulletin celého mistrovství je pak připraven zde.