TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?

Návod k použití
Archiv příspěvků

Z domova - 01. 10. 1999 10:01

Jacková stříbrná na MS juniorek

Jana Jacková dosáhla na včera skončeném mistrovství světa juniorů v Jerevanu životního úspěchu, když v kategorii juniorek obsadila 2. místo.

Bezpochyby životního úspěchu dosáhla Jana Jacková z Frýdku-Místku na včera skončeném mistrovství světa juniorů v Jerevanu (18.-30.9.1999, Arménie). Jako nasazená desítka sice papírově do bojů o medaile zasáhnout neměla, ale k české radosti zde zahrála výborně a odváží si stříbrnou medaily za 2. místo. Blahopřejeme!

Jana se již do začátku mistrovství pohybovala v horních patrech tabulky a držela krok s nejvýše nasazenými, kterými byly Američanka Krush (2432), Rumunka Szidonia Vajda (WGM, 2397) a Gruzínka Goletiani (2386). V prvním kole porazila Gasparianu (ARM), ve druhém pak dvojku turnaje S. Vajdu (ROM). Ve třetím kole přišla první porážka od pozdější vítězky Kouvatsou (GRE), následovaná dalším vítězstvím se Slavinou (RUS). Druhé zakolísání přišlo v 5. kole s Khukhashvili (GEO), ale hned v tom následujícím se Jana vítězstvím nad domácí Aginian (ARM) opět vrátila mezi nejlepší. Teprve v 7. a 8. kole přišly první remízy s Kuang (CHN) a Gritsayevou (UKR). Touto dobou se Jana pohybovalo okolo 5.-6. místa, výborně jí však vyšla nejdůležitější, závěrečná část turnaje. V 9. kole porazila Mkrtchian (ARM) a v 10. kole pak trojku Goletiani (GEO). Poslední třetí porážka přišla v 11. kole od čtvrté nasazené Cmilyte (LTU). V předposledním kole však opět zvítězila nad Mohotou (IND). Před posledním kolem tak byla na 3. místě, za Kouvatsou (8,5) a Cmilyte, která měla 8 bodů, stejně jako Jana. Remíza ve 13. partii tak při zakolísání obou jejich konkurentek znamenala posun na konečné 2. místo!

Na rozdíl od kategorie juniorů byla soutěž dívek velice vyrovnaná, když na prvenství stačilo +4, tj. 8,5 bodu ze 13 (v juniorech to bylo +8, tj. 10,5 bodu ze 13). Překvapivou, ale zaslouženou vítězkou se stala až 20. nasazená (!) Maria Kouvatsou z Řecka. Od začátku turnaje byla v čele a i přes porážky v posledních dvou kolech si se štěstím udržela prvenství. O to ji teoreticky mohla připravit i naše Jana Jacková, pokud by v posledním kole bodovalo naplno. To se však nepodařilo a tak jí patří stříbrný stupínek. Bronzová medaile putuje do Rumunska zásluhou Szidonie Vajdy a skupinku 8,5 bodových uzavírá Američanka Krush. Jako největší favoritka se na špici dostala až nejlepším závěrm ze všech účastnic (3,5 ze 4). Na 5. místo klesla po závěrečné porážce Cmilyte z Litvy (8 bodů). Nejmladší účastnicí mistrovství byla Slovenka Veronika Machalová, která obsadila s 5,5 body 32. místo.

V kategorii junuiorů se prosadily největší favorité. Zvítězil Rus Galkin (2535) 10,5 bodů, před Kasimdzhanovem (UZB 2603) 10 bodů a dvojicí domácích Asrianem (2575) a Aronianem (2518). Zcela "vybouchl" Němec Bunzmann, dvojka turnaje, který měl podle vysokého ratingu 2596 bojovat o medaile. V závěru mu patřilo až 41. místo. Česká republika zde měla své zastoupení v Jakubu Krejčím, který se po slabším začátku dostal na solidních -1 a se 6 body obsadil 48. místo. Slovák Erik Pintér skončil na 5 bodech a patří mu 61. místo.

Další informace o mistrovství můžete nalézt oficiálních WWW stránkách MS. Ty sice nepatří právě k nejlepším, řadu důležitých informací se z nich návštěvník nedozví. K dispozici jsou zde i partie, ovšem ke dnešnímu dni to byly pouze první 4 kola a navíc v uživatelsky více než "nepřátelské" podobě.

9-12. Vajda (ROM), Perelshteyn (USA), Halkias (GRE), Bakhtadze (GEO) - 8
13-20. Dervishi (ALB), Gershon (ISR), Mchedlishvili (GEO), Vuckovic (YUG),Pert (ENG), Khamrakulov (UZB), Lopez (ESP), Lipinsky (GER) - 7,5
21-30. Iljushin (RUS), Vallejo (ESP), Janssen (NED), Pinski (POL),Matikozian (ARM), Jenni (SUI), De Vreugt (NED), Marcelin (FRA),Gaprindashvili (GEO), Smetankin (BLR) - 7
31-40. Peralta (ARG), Williams (ENG), Chibukhchian (ARM), Starostits (LAT),Berg (SWE), Kidambi (IND), Budnikov (UKR), Arutiunian (GEO), Mallahi (IRI),Jakupovic (BIH) - 6,5
41-51. Bunzmann (GER), Sargissian (ARM), Akobian (ARM), Charbonneau (CAN),Benkovic (YUG), Dovramadjiev (BUL), Bucinskas (LTU), Krejci (CZE),Leskiewicz (AUS), Korstin (EST), Labollita (ARG) - 6
52-57. Rizouk (ALG), Petrosian (ARM), Bognar (HUN), Brulic (CRO), Kose (TUR), Zhao (AUS) - 5,5
58-62. Hansen (NOR), Atakisi (TUR), Guid (SLO), Pinter (SVK), Aschenbrenner (AUT) - 5

9-11. Gritsayeva (UKR), Vo Hong (VIE), Mohota (IND) - 7,5
12-18. Mkrtchian (ARM), Khukhashvili (GEO), Kuang (CHN), Aginian (ARM), Nill(GER), Sahakian (ARM), Gasparian (ARM) - 7
19-22. Sheldon (ENG), Slavina (RUS), Zaksaite (LTU), Ornstein (SWE) - 6,5
23-29. Sergeeva (KAZ), Sorokina (BLR), Matras (POL), Tsitaishvili (GEO),Klimenko (AUS), Budylina (EST), Farhat (BRA) - 6
30-32. Stajic (YUG), Navabi (IRI), Machalova (SVK) - 5,5
33. Redondo (ESP) - 5
34. Hersvik (NOR) - 4
35. Aydin (TUR) - 1,5

Vstup do turnaje se Janě podařil jak se patří.

Jackova,J - Gasparian,M [B07]
MS juniorek, Jerevan 1999 (1. kolo)

1.e4 d6 2.d4 Jf6 3.Jc3 c6 4.Jf3 g6 5.Sf4 Sg7 6.h3 Jbd7 7.Dd2 Da5 8.Sd3 e5 9.Sh2 0-0 10.0-0 Ve8 11.Vab1 b5 12.Vfe1 Db6 13.Sf1 Sb7 14.b4 a6 15.a4 exd4 16.Jxd4 c5 17.bxc5 dxc5