Sergej, ačkoliv je už několik let veden na mezinárodní elolistině jako Čech, doposud nezískal české občanství a zůstával občanem Arménie. Z tohoto důvodu měl vízovou povinnost prakticky se všemi evropskými státy. Navíc nedostával dlouhodobá víza, jako by dostávali čeští občané, ale jen krátkodobá, většinou jednorázová.
"Protože jsem šachový profesionál," říká velmistr Movsesjan, "hraji pravidelně klubové soutěže po celé Evropě. A i když jsem se nezúčastnil všech turnajů, které jsem chtěl hrát, můj dva roky starý arménský pas je už prakticky plný. Obstarat si nový by pro mě znamenalo asi tři měsíce nejistých běhání po úřadech v Arménii a ani pak bych neměl jistotu, že dostanu nový."
Nejjednodušším řešením by se nabízelo získání českého občanství a tím i českého pasu, ale... Při jeho posledním pokusu o zisk českého občanství mu nepomohla ani jeho perfektní znalost češtiny, ani přímluva ČSTV a ani to, že v naší zemi už deset let žije a že ji už mimojiné dvakrát reprezentoval na šachové olympiádě.
"Vedoucí odboru azylové a migrační politiky na ministerstvu vnitra mi jasně řekla, že mám smůlu. Nepomohlo ani slyšení u ministra, říkal, že teď před volbami si podobný protizákonný prohřešek nemůže dovolit." A v čem že tkví jeho protizákonnost? "Abych mohl zažádat o české občanství, musel bych mít nahlášený nejméně pětiletý trvalý pobyt na území ČR a ten mám bohužel hlášený až od léta '99."
Pomoc přišla překvapivě ze Slovenska, jak a proč k tomu došlo? "Slovensko, na rozdíl od Česka, po rozpadu federace nevypustilo ze zákona o imigraci klauzuli, že občanství se může ve výjimečných případech udělit i bez splnění jakýchkoli podmínek. Proto, když moji slovenští přátelé zjistili, jaké mám problémy, nabídli mi pomoc. Tak jako šachista - i když nerad - zahraje nevzhledný tah koněm na h8, protože lepší tah prostě nemá, i já jsem se rozhodl nabídku přijmout. Docela mě šokovali, že co nešlo v Čechách během dvou let, vyřídili na Slovensku během dvou týdnů.
Co bude dál? Mnoho se pro mě nezmění neboť i nadále budu žít na území ČR. Jen šachy teď budu hrát za Slovensko.
Neprostupnost české byrokracie tak "slavila nové vítězství", přepisem první české šachovnice na Slovensko.
Nám nezbývá než popřát Sergejovi mnoho úspěchů na cestě k šachovým výšinám, snad už bez klacků vhazovaných nešachovými institucemi. IM Pavel Šimáček
|