mistři světa v šachu      info in english      
TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?
      Vyhledávání
      Pandora

Přihlašte se do e-mailové diskusní konference o šachu

Návod k použití
Archiv příspěvků

      Reklama


Různé - 21. 04. 2005 19:13

Zamyšlení nejen nad KP

Zajímavý názor na dnes velmi "populární" manipulace s výsledky v soutěžích družstev pomocí tzv. obětování šachovnic včetně návrhu na jejich eliminaci.

 
V souvislosti s ukončením soutěží družstev, návrhem zápočtu na FIDE v KP Olomouckého kraje, zjištěnými manipulacemi s partiemi atd. jsem přemýšlel o některých otázkách:

1. Zápočtu partií KP na FIDE
2. Manipulace s výsledky
3. Tzv. obětovávání šachovnic

Berte prosím můj názor za subjektivní (i když se snažím situaci hodnotit nezaujatě).

1. Zápočtu partií KP na FIDE
Samozřejmě nevím, jaké jsou názory v jednotlivých klubech (a také jejich ekonomická situace) a zda-li mezi hráči klubů vůbec probíhají nějaké diskuse. Domnívám se, že někteří hráči budou jednoznačně pro, někteří jasně proti. Slabší Fiďáci a neelisté budou jasně pro, u silnějších Fiďáků to nebude jednoznačné. Část bude asi pro, část proti (někteří mají zájem se zlepšovat a turnaje a soutěže si vybírají podle kvality soupeřů, někteří nejsou nadšeni devalvací FIDE hodnocení a jeho poklesem až na 1800 - hrát pak s takovými soupeři je pro mnohé hrůza - někteří hráči se na partie započítávané těší víc, někteří méně, někdo možná hraje KP i proto, že si zahraje tzv. odpočinkovou partii bez zápočtu...) Je to složité a diskuse v některých oddílech by mohly být někde krátké, někde i parlamentní. Můj názor - spíše ano (existence započítávání na FIDE vede k větší motivaci některých hráčů a také se hůře manipuluje s výsledky jednotlivých partií - hráč mající FIDE nebo o něj hrající si ve většině případů své výsledky hlídá a většinou nesouhlasí manipulovanými partiemi ve svůj neprospěch, viz. dále.) Zápočet bych ale doplnil o souběžné zrušení pravidla v Soutěžním řádu o tzv. obětovávání šachovnic (jak se mám na FIDE partii připravovat, pokud se dá různě manipulovat se soupiskami...).

2. Manipulace s výsledky
Manipulace zjištěná vedoucím KP s partiemi hráče Šmudly z oddílu šachovnic (viz. bod 3) pravděpodobně nebyla jediným prohřeškem v soutěžích družstev ani dokonce v KP Olomoucka. Jedná se o sprostou manipulaci, jejíž prokázání bych trestal daleko přísnějšími pokutami (a nejen jimi). Domnívám se, že je pro hráče dost drsné, pokud mu někdo bez jeho vědomí napíše nulu do ELO hodnocení (o to otřesnější, pokud je to na FIDE rating) Většina rozumných hráčů by si toto v případě FIDE zápočtu pohlídala a tvrdě by se ozvala v případě manipulací. (Většina říkám proto, že z doslechu a bez důkazů vím o podezřelých započítaných partiích, kdy družstvo na zápas údajně cestovalo v 5 či 6 lidech a po řádném ukončení zápasu nechalo napsat nuly na FIDE do předtím zkontumovaných obětovaných šachovnic některým mrtvým, či polomrtvým duším, hráčům, kterým to zřejmě nevadí ani v případě FIDE hodnocení. Tyto praktiky se ale v případě FIDE zápočtu dějí asi naprosto ojediněle, avšak v případě nezapočítávaných nižších soutěží častěji. A opět to souvisí i s bodem 3, obětováváním šachovnic) Většina hráčů si pracně získané (a vysokým startovným na turnajích zaplacené) FIDE hodnocení hlídá a manipulace nedovoluje (nechat si napsat nulu na FIDE by vadilo skoro každému, mnozí by nesouhlasili ani s remízou s někým o mnoho slabším. Tudíž se domnívám, že i v předem domluveném zápase 4:4 či 4,5:3,5 pro někoho, se kapitánům družstev započítávaných na FIDE hůře manipuluje s výsledky celých utkání. Napsat třeba 7 či 8 remíz tak, aby ta půlka nevadila nikomu z obou družstev je daleko horší a sestavit dvojice hráčů s přibližně stejnými FIDE ratingy může být v takovém případě daleko obtížnější. I když se i toto dá částečně řešit za použití mrtvých.či polomrtvých duší...) Za manipulaci pokládám nejen domluvené jednotlivé partie, či výsledky celých utkání, ale také tzv. obětovávání šachovnic.

3. Tzv. obětovávání šachovnic
Jde bohužel ve všech soutěžích o jev naprosto běžný a pravidla i Soutěžní řád to dovolují již řadu let. Družstvo může kteréhokoliv hráče jednou za sezonu tzv.obětovat (a v případě, že přemluví družstvo soupeře a napíše do výsledku a do ELA hráči nulu nekontumovanou, lze to udělat i více než jednou za sezónu - nejen viz. případ Šmudly z Přemyslovic!!! Manipuluje se pak nejen s ELO hodnocením, nejen s výsledkem jednotlivého zápasu, ale s celým ročníkem soutěže) Tato možnost obětovávání umožňuje různé typy manipulací (se sestavami, výsledky partií v řadě zápasů...) Navíc ani přední hráči si nejsou jisti, proti komu a zda vůbec budou hrát (je divné, když v zápase stojí první či třetí deska a to několikrát za sezónu. Těším se na zápas, připravuji se na soupeře, cestuji třeba 2 hodiny a kapitán soupeře mi někoho obětuje - pěkně děkuju. Respektive mi možná někdy dokonce bude chtít napsat bod do ELA za nějakou mrtvou či polomrtvou duši, aby nemusel platit pokutu za neobsazení šachovnice. Pokud by se tohle stalo, pěkně děkuju za bod i za zbytečně zabytou neděli a za zbytečnou přípravu na mrtvou duši. I já jsem byl z mé 3. desky v KP Olomoucka letos na jaře dost znechucen - např. zbytečné jízdy až do Velkých Losin, když soupeři přijeli v 6 a soupeře mi 2x za sebou obětovali.) Naprosto běžné je to i ve vyšších soutěžích, dokonce se občas obětuje i v extralize. Je to otřesné. Nemám-li 8 lidí, obětuje přední šachovnici. Mám tak větší šanci na úspěšný výsledek, i v 7 či 6 lidech se dá zápas s vhodně obětovanou deskou vyhrát. A také částečně zmanipulovat... To je filozofie mnoha kapitánů (a někteří, aby nemuseli platit pokuty za obětované desky, nakonec smlouvají a napíší bod či nulu nikoliv kontumační, píší do sestav různé polomrtvé duše, které hrají 1x či 2x za sezónu, či se proti někomu vhodně obětují). Nebylo by lepší, vrátit se k původnímu předpisu? Obětovávání zakázat. Mělo by to řadu výhod a jen pár nevýhod. Je-li hráčů 7 či 6, musím zkontumovat až poslední či předposlední desku. Nebo na ni postavit slabšího hráče či žáka (nebyla by to pro ně šance občas zaskočit a získat zkušenost, či nějaký bodík na ELO v případě slušného výkonu?) Nedocházelo by k méně častým manipulacím se soupiskami či dokonce s výsledky jednotlivých partií (např. mrtvých a polomrtvých duší)? Hráči na předních deskách by se také mohli daleko lépe připravovat na utkání a jejich práce by tak nebyla zbytečná, věděli by, proti komu pravděpodobně nastoupí. Ano, pro některé kapitány a funkcionáře může být stávající situace výhodná. Napíšu do soupisky volné hráče, spoustu hostů a cizinců a nějaké mrtvé a polomrtvé duše, a sestava se pak vždycky dá nějak dohromady. nebo skoro vždycky. Když tak se někdo obětuje, něco se zkontumuje, něco se možná domluví... Hráči pak nevědí, proti komu budou hrát, zda budou hrát nebo se dívat na prázdnou desku po obětovaném protivníkovi (či možná někteří jako pan Šmudla, zda-li již nehráli bez svého vědomí).

Resumé - FIDE hodnocení bych asi schválil (mimo jiné zvyšuje motivaci a omezuje možnost manipulací) a současně bych ve všech soutěžích zakázal tzv. obětovávání šachovnic (možnost manipulací se výrazně zvyšuje).

Jiří Zapletal

Komentáře k článku (7):
 
Diskusní příspěvek Jaroslav Vrbata 25. 04. 2005 13:01
Diskusní příspěvek Tunega Fr 18. 05. 2005 06:19
Diskusní příspěvek Paulík 23. 05. 2005 10:14
Diskusní příspěvek n 19. 06. 2005 09:20
Diskusní příspěvek n 19. 06. 2005 09:21
Diskusní příspěvek Jirka 13. 10. 2005 07:04
Manipulace s výsledky neznámý 25. 05. 2006 23:23

[ Zpět nahoru | mistři světa v šachu | info in english ]

NAVRCHOLU.cz