Ve dnech 21. - 27. června sehrál anglický velmistr Michael Adams, který s ELO 2 719 v současnosti figuruje na třináctém místě světového žebříčku, v Londýně zápas na šest partií s výkonným šachovým počítačem Hydra. Tento stroj hraje ještě efektivněji než nejlepší komerční šachové programy dneška (jako je např. Fritz či Junior). Monstrum Hydra šlo do zápasu jako favorit, ovšem tak šokující porážku Adamse nečekali ani odborníci.
V minulosti hrálo zápas s počítačem již mnoho šachistů. Nejznámější jsou zápasy Kasparova, který dokonce jednou prohrál. Vesměs se ale dá říci, že špičkoví velmistři drželi většinou s programy v celku krok. Zřejmě se tedy blíží konec jedné éry. Přichází okamžik, kdy si budeme muset uvědomit, že výpočetní technika a šachové programování to dotáhly již tak daleko, že aktuální nejlepší programy již hrají na takové úrovni, že porážejí i absolutní elitu.
Adams zápas zakončil potupným výsledkem 5,5:0,5, když na elektronickém soupeři vyvzdoroval pouze jedinou remízu. Otázkou ale zůstává, nakolik porážku zapříčinila jeho nedostatečná příprava, o které se v kuloárech hodně hovoří, a nakolik zůstává faktem, že Hydra je skutečně tak silná, že vítězství by potvrdila i při sebelepší přípravě lidského protihráče.
Stručně o průběhu zápasu den po dni (s jednodenní oddechovou přestávkou) informuje na svých webových stránkách přední český specialista na počítačový šach Ing. Emil Vlasák:
21.06. V první partii si Adams černými v Ruské moc nezahrál.
22.06. V komplikované strategické bitvě získala Hydra černými postupně lepší hru, Adams obětí kvality vystavěl pevnost a nakonec udržel remízu.
23.06. To byla tedy síla, klasická útočná miniaturka. Adams bez šancí.
25.06. Adams po oddechovém dni dělal bílými od začátku vše pro remízu, ale i po výměnách prohrál ve věžovce jako začátečník.
26.06. A černými ve španělské je Adams opět bez šancí.
27.06. Bílými dosáhl Adams v Tajmanovově sicilské krásnou hru. Stačilo ale otevřít pozici a vydržel jen pár tahů.
Další zajímavé informace publikovali tvůrci webových stránek www.scienceworld.cz:
Hydra, která během zápasu sídlila v Abu Dhabi (odtud pochází společnost PAL, jež její vývoj financuje) a komunikovala prostřednictvím internetu, má výkon srovnávaný s 200 běžnými PC počítači. Sto miliard operací za sekundu údajně odpovídá propočtu 200 miliónů tahů za stejnou časovou jednotku. Další výhodou Hydry je oproti starším modelům vylepšená technika "odřezávání" určitých variant prohlášených za irelevantní. Tyto počítač objeví, vyhodnotí a dále nezkoumá. Hydra má také jemnější schopnost kvantifikovat poziční faktory partie (útok na krále, kontrola centra atd.). Díky drtivému výkonu počítač na své databáze znalostí zahájení obvykle spoléhá tak do desátého tahu a pak - alespoň podle svých tvůrců - už přikračuje k vlastní tvorbě.
Při některých minulých utkáních proti různým počítačům a programům hráli velmistři na své poměry občas slaběji a dopouštěli se i jednotahových přehlédnutí. Ne tak v případě Adamse. Ten podle komentátorů odvedl prostě svůj standard, ale jednoduše neměl šanci. Adams navíc obvykle hraje solidně poziční šachy pokládané za "antipočítačové", takže jeho styl měl být pro stroj nepříjemnější než třeba Kasparovovo ostřejší kombinační pojetí.
Sám Adams prohlásil, že se s protivníkem srovnatelným s Hydrou dosud nesetkal. Počítač jej převálcoval nejen taktikou, ale i strategií. Často nebylo při zběžném pohledu vůbec jisté, kdy Adams udělal rozhodující chybu. Jeho pozice se prostě systematicky zhoršovala, až byla náhle naprosto prohraná. To platí především pro partie, kdy Hydra hrála bílými. Jednou rozbila svým aktivním, agresivním postupem ruskou hru, dvakrát zavřenou španělskou. Její styl - subjektivně - vlastně trochu připomínal Kasparova.
V partiích, kdy byl bílý Adams, se vždycky hrála sicilská. Občas to vypadalo, že velmistr vyšel ze zahájení s lehkou výhodou, ale počítač bez problémů udržel hru. I když je nutné přiznat, že v oné jediné remízové partii se přece jen u programu projevila určitá bezcílnost a tápání v uzavřené pozici. Ovšem víceméně bezcílně přesouval figurky sem a tam i Adams.
V jedné z partií zkusil Adams odolnost Hydry v koncovce (donedávna velká slabina šachových počítačů), kde mu však program nedal nejmenší šanci. V poslední partii se pak Adams snažil opět počítač utahat, neměl ale nárok a když se v celkem rovné pozici pokusil o průlom, udělal s ním počítač velmi rychlý proces.
Hydra dosud v partii s člověkem nikdy neprohrála. Nemá zabudován žádný učící se algoritmus, po partiích ji vždy upravují její tvůrci. Je možné, že tento šachový strojový gigant je první vstupenkou do doby, kdy se lidé přestanou s šachovými programy měřit. Tato skutečnost, jakkoliv se dnes může jevit senzačně, nepředznamenává pro šach nic tragického. Změní se jen úhel pohledu. Vždyť i v případě obyčejné kalkulačky lidé v minulosti bez většího šrámu na duši pochopili, že stroj umí prostě počítat rychleji než oni. Ladislav Spurný Související odkazy:
|